پشم شیشه

سلام خدمت همه عزیزان، دوستان و مهندسان گرامی ، امیدوارم که حالتون خوب باشه
در این مطلب قراره به عایق پشم شیشه بپردازیم ، کاربرد این نوع عایق و مزایا و معایب پشم شیشه نسبت به عایق های دیگر رو بررسی و ارزیابی می کنیم.
   از اینکه عایقکاری بیگدل رو انتخاب کردید سپاسگزارم ، با ما همراه باشید

پشم شیشه چیست ؟

پشم شیشه: عایق با کارایی بالا

پشم شیشه ماده‌ای است مرکب از الیاف بسیار نازک شیشه که در موارد گوناگون، ازجمله به عنوان عایق مورد استفاده است. ویکی‌پدیا

پشم شیشه نوعی عایق صوتی حرارتی می باشد که متشکل از الیاف پیوسته است . این الیاف از مخلوط مذاب شیشه بازیافت شده،سنگ آهک،رزین و غیره به دست می آید.

چرا باید از تماس مستقیم با پشم شیشه خودداری کنیم؟

الیاف پشم شیشه بسیار کوچک و ریز است وسوزنی شکل می باشد و هنگام کار باید از بدن در مقابل این عایق مراقبت نمود. در غیر این صورت تا ۲ روز به صورت شدید دچار خارش می شوید که با چندین بار استحمام ممکن است برطرف شود.در منابع خارجی دیگر ذکر شده که استشمام گرد پشم شیشه بسیار سرطان زا است.


مراحل تولید عایق پشم شیشه

فرایند تولید عایق پشم شیشه

۱. ترکیب و مخلوط

معمولا ماسه، خاکستر سودا، سنگ آهک و شیشه های بازیافت شده ترکیبات پشم شیشه را شامل می شوند. مواد اولیه که در سیلوها ذخیره شده غربال گیری و فیلتر می شوند تا مواد اضافی و زاید دفع شود. بعد از این کار مواد غربال شده به کوره فرستاده می شوند.


۲. ذوب مخلوط

با ورود مواد مخلوط به کوره این مخلوط تحت دمای بالای ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می شود.


۳. تشکیل الیاف بهم پیوسته

پس از اینکه مخلوط ذوب شد توسط دستگاه انتفال به محیط الیاف سازی منتقل می شوند. در این محیط با تغییرات دمایی مختلف الیاف از مخلوط ذوب شده جدا می شوند. بخش اصلی دستگاه تولید الیاف، اسپینر گریز از مرکز است که به دور یک محور عمودی می چرخد.

نوار این اسپینر از فولاد مقاوم با تعداد زیادی سوراخ در قطر ۱ میلی متر تشکیل شده است که محلی است برای خروج الیاف ساخته شده .در نهایت الیاف پیوسته از مخلوط حاصل می شود . این الیاف هنوز خام است و نیازمند عمل آوری و تغییرات دیگر است.


۴. شکل گیری و عمل آوری

رزین ها که رزین ترکیبی مصنوعی بسیار چسبنده است به الیاف اضافه می شوند و سپس به کوره در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد منتقل می شوند. هوای گرم از طریق روکش پشم شیشه جریان می یابد و در حالی که الیاف عمل آوری می شوند، و حالت مقاومت و سختی مناسبی میگیرند. همچنین رشته های الیاف به رنگ زرد در می آیند.


۵. برش

در خروج از کوره عمل آوری، اره های چرخان با آب فشار بالا الیاف را با توجه به پهنای کاربردی خود برش می دهند. محصول نهایی از رول به ورقه با توجه به نوع برنامه استفاده تغییر می یابد. خورده الیاف ها که در زمان برش ایجاد شده اند به فرآیند تولید بازیافت می شوند.


۶. بسته بندی و سورتینگ

در مرحله پایانی الیاف شیشه وارد ماشین پرس می شوند تا به صورت لوله ای یا پتویی در بیایند. پشم شیشه می تواند تا یک دهم حجم خود فشرده شود که به طور قابل ملاحظه ای هزینه حمل و نقل، انبار و همچنین زباله ها را در محل تولید کاهش می دهد . نوارهای پشم شیشه سپس روی پالت ها جمع آوری می شوند تا کارایی عملیات انبارداری را افزایش دهند.


حدود ۵۰ سال است که استفاده از پشم شیشه در ایران رایج شده است. در صورتی که در ده سال گذشته استفاده از پشم شیشه و پشم سنگ با آمدن فوم های الاستومری بسیار کاهش یافته است.

 

مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد 

۰۹۱۲-۳۴۲۱۱۱۸

۰۹۰۳-۰۱۵۵۰۲۷

                                 با نظرات ارزشمند خود ، به ما در اصلاح و انتشار مقالات جدید کمک کنید                                       

گروه عایقکاری بیگدل / تماس با ما

عایقعایق حرارتی پشم سنگعایقکاری حرارتیعایقکاری لولهعایقکاری موتورخانه

آموزش عایق‌کاریانواع عایقانواع عایق های حرارتیانواع عایق های ساختمانبیگدلپشم شیشهشرکت عایقکاریعایق بندیعایق پشم شیشهعایق حرارتیعایق صوتیعایق کاریعایق کاری لولهعایق کاری مل و ماستیکعایق کاری موتورخانه شوفاژعایق های حرارتیعایقکاریعایقکاری لولهلوازم عایق کاری

Mr.bigiمشاهده نوشته ها

عاشق وب

۳ کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.